3. Традиційна та сучасна культура України
Із часів первіснообщинного ладу на сучасній території України відомі статуетки з бивня мамонта, унікальні житла періоду палеоліту (Мізинська стоянка на Чернігівщині), петрогліфи Кам' яної Могили в Приазов' ї різних епох, антропоморфні стели бронзового віку. Про високий рівень найдавнішого мистецтва свідчать пам' ятники трипільської культури, пов' язані з культом землеробства. Самобутністю відзначалася культура скіфів, сар-матів та інших народів, які в подальшому відчули вплив антич
них міст-країн Північного Причорномор'я (VI ст. до н.е.— IV ст. н.е.).
Давньоруська культура формувалася на основі надбань схід-нослов' янських племен. В епоху Київської Русі високого рівня досягають архітектура і монументальний живопис (Софійський собор, Михайлівський Золотоверхий монастир, Успенський храм Печерського монастиря в Києві, Спаський собор у Чернігові та ін.), зароджуються й удосконалюються писемність і прикладне мистецтво, дальшого розвитку набуває усна поетична творчість, витоки якої сягають світоглядних уявлень та обрядовості пра-слов' янських часів.
Із формуванням української народності складається її самобутня культура. У XV—XVII ст. в образотворчому мистецтві України виникають нові жанри — портрет, пейзаж, історична, побутова картина. Поряд із настінним розписом на релігійну тематику та іконами з' являється жанр батального живопису, в якому знаходять місце ідеї визвольної боротьби українського. З появою книгодрукування починається розвиток гравюри (друкарні у Львові, Острозі, Києві, Чернігові, Почаєві та ін.). Пануючими стилями у XVI—XVIII ст. стають місцеві варіанти ренессансу і барокко. У плануванні міст з' являється регулярна забудова, поряд із дерев' яною архітектурою — кам' яна, виникають визначні культові та фортифікаційні споруди.
Наприкінці XVIII — на початку XIX ст. образотворче мистецтво в Україні розвивається у напрямі класицизму, потім романтизму. Чимало вихідців з України, у майбутньому відомих художників, пройшли навчання у Петербурзькій Академії художеств (А. Лосенко, І. Мартос, Д. Левицький, В. Боровиковський, А. Куїнджі). Цю ж Академію закінчив Тарас Шевченко — засновник критичного реалізму в українському образотворчому мистецтві.
Наприкінці XIX — на початку XX ст. дальшого розвитку набуває портретний, жанровий та пейзажний живопис. Національною самобутністю відзначаються полотна українських художників цього періоду — К. Трутовського, М. Пимоненка, О. Мурашка, С. Васильківського, І. Труша, О. Новаківського, а пізніше —
0. Сластіона,
Г. Нарбута, О. Кульчицької. Не лише всесвітньові-
домі «Запорожці» І. Рєпіна, а й полотна І. Айвазовського, М. Ге,
1. Крамського,
М. Ківшенка, М. Ярошенка, братів Маковських та
інші — були присвячені Україні.
Після включення України до складу СРСР попри ідеологічні догми, в творах українських художників чільне місце посідають
теми історичного минулого, краси рідного краю, праці. Такі полотна, як «Хліб» Т. Яблонської, «Думи мої, думи мої...» М. Бо-жія, «Повернення» В. Костецького, «На місці колишніх боїв» В. Задорожного та багато інших, стали загальновідомими. Сформувались мистецькі школи, найсильнішими з яких були: київська, харківська, одеська та львівська, які здобули визнання, зокрема, і за межами України.
Значного розвитку в Україні досягло декоративно-прикладне мистецтво. Поруч із традиційними (художній розпис, вишивка, килимарство, декоративне ткацтво, різьблення по дереву, металу, кості, плетення, декоративна кераміка) виникають нові його види: монументальна декоративна скульптура (Закарпаття), підла-ковий розпис (Петриківка на Дніпропетровщині), розпис на порцеляні, декоративний живопис. У ряді районів на основі місцевих традицій створені художньо-промислові артілі (Кролевець, Опі-шня, Решетилівка, Косів та ін.).
Професійна музика на території України формувалася на основі звукових образів стародавніх слов' ян. Зображення музикантів знаходимо на фресках Софійського собору у Києві. Деякі пісні («А ми просо сіяли», «Ой, весна, весна та весняночка») вважаються пам' ятками музичної культури Давньоруської держави. Високого художнього рівня досягла церковна музика — як одноголосна (ірмологіони), так і особливо багатоголосна (парте-сні співи). У XV—XVI ст. зародилося кобзарське мистецтво, широко популярним став народний героїчний епос — думи. У XVIII ст. виникають перші співацькі капели, кріпацькі оркестри, оперні та балетні трупи. Найбільш відомі серед українських композиторів того часу — М. Березовський, А. Ведель і Д. Бортнянський. Наприкінці XVIII ст. з' являються перші симфонічні твори («Українська симфония» і симфонія соль-мінор з «казачком» невідомих авторів), а також романси. У 1862 р. була поставлена перша українська опера — «Запорожець за Дунаем» С. Гулака-Арте-мовського. Основоположником української музичної класики вважається М. Лисенко — автор опер, романсів, пісень, інструментальних творів, збирач і дослідник музичного фольклору. На українські теми писали російські композитори-класики М. Глінка, П. Чайковський, М. Мусоргський, М. Римський-Корсаков; українські народні мелодії використовували Л. Бетховен, Ф. Ліст, А. Дворжак, Ф. Шопен.
У повоєнний період найвищих вершин українська пісня сягнула завдяки буковинському композиторові, автору славнозвісної Червоної рути» В. Івасюку, доля якого була яскравою і трагіч
ною. Ще під час навчання у Львівській консерваторії (1973— 1979 роках), у 1977 р. у видавництві «Музична Україна» виходить велика збірка його пісень. Тоді ж він здійснює керівництво записом платівки-гіганта «Софія Ротару співає пісні Володимира Івасюка» (1977 р.). У період з 1977 по 1979 роки композитор написав кантати на вірші М. Рильського і П. Тичини «Зустрічайте мене — я ваш син», на вірші Р. Братуня оперету «Одруження журналіста» та цілий ряд нових пісень. Завдяки композиторові традиційна українська пісня набула небувалої популярності.
У цей же час під впливом західної музики виникають нові неформальні явища молодіжної культури: джаз, поп-арт, рок. В Україні серед неформальних музичних течій, що виникли у 1960—1980-х роках, виділяють три основні етапи.
Перший етап почався ще у 1950-х роках, коли з'явились перші джазові виконавці та прихильники рок-н-ролу. В Україні це була музика з одного боку заборонена, а з іншого — вважалася ознакою вишуканості і мала шанувальників серед радянської мистецької еліти. Оскільки існував такий попит, через «Київконцерт» на гастролі запрошували багатьох західних кумирів. До любителів джазу в Україні належали члени Спілки композиторів УРСР М. Скорик, К. Винницький. Джаз культивували у Київській вечірній музичній школі ім. К. Стеценка.
З другої половини 1960-х років в Україні виникає новий музичний напрямок — рок-музика (радянський еквівалент — вокально-інструментальний ансамбль (ВІА). З 1966 р. по всій Україні з' являються десятки колективів, зокрема, такі популярні, як: чернівецька «Смерічка», львівська «Ватра», київський «Еней», «Кобза» тощо. На початку 1968 р. відбулись перші конкурси: «Биг-біт» за участю ВІА у Києві в кафе «Мрія», у технікумі зв' язку, на сьомому поверсі головної пошти — фестиваль «Сьоме небо», що став кульмінаційною точкою цих процесів.
На початку 1980-х почалися гоніння, внаслідок яких з середини 1980-х українська рок-музика другої хвилі почала згасати. З 1986 р. розпочався новий етап розвитку української музики. Великою популярністю користувались барди Тризубий Стас, А. Панчишин, В. Морозов, групи «Брати Гадюкіни», «Рутенія», «Кому вниз» тощо. З другої половини 1990-х дедалі більше зростає популярність груп: «Океан Ельзи», «Плач Єремії», «Мертвий Півень», «Мандри», «Гайдамаки», Піккардійська терція» та багатьох інших, які розвиваються на основі поєднання традиційної української музичної культури, академічних класичних канонів та сучасних світових музичних тенденцій.
Активно розвивається оперне мистецтво. У 1809 р. в Одесі було відкрито перший постійний оперний театр. Згодом такі театри з'явилися в Києві та Харкові. З другої половини XIX ст., починають функціонувати музичні школи.
У ХХ ст. створені державні оперні й музично-драматичні театри та інші творчі організації. Далеко за межами України відомі імена видатних українських співаків М. Литвиненко-Вольгемут, І. Паторжинського, З. Гайдай, Б. Гмирі, Є. Чавдар, Д. Гнатюка, Є. Мірошниченко, Б. Руденко, М. Стеф' юк, А. Солов' яненка, а також В. Гришка, В. Лук' янець, В. Степової та ін.
Нині в Україні — три консерваторії, музично-педагогічний інститут, інститут мистецтв, два інститути культури, 33 музичних і 26 культосвітніх училищ, близько 1260 музичних шкіл. Серед професійних колективів широко відомі Державна заслужена академічна капела «Думка», Державна капела бандуристів, Державний заслужений академічний український народний хор ім. Г. Верьовки, Державний заслужений симфонічний оркестр України.
Розвиток балетного мистецтва в Україні розпочався наприкінці XVIII ст. у кріпацьких театрах. Але набагато раніше сформувалися особливості самобутньої української народної хореографії (типові танцювальні рухи — присядки, стрибки, повзунці, дрібушки, голубці та ін.). Для України характерні три основних танцювальних жанри: хороводний, побутовий та сюжетний. Танці відтворювали трудові процеси («Просо», «Шевчик»), історичне минуле («Аркан», «Опришки»), родинні взаємини, кохання («Нелюб», «Чорнуха»), явища природи («Гонивітер»). На основі традиційних створюються сучасні танці. Широко відоме мистецтво Державного академічного заслуженого ансамблю танцю України ім. Вірського, численних самодіяльних колективів.
Українське театральне мистецтво своїм корінням сягає народної творчості праслов' янських племен. Елементи театру були ще у найдавніших обрядах та іграх, пізніше — у мистецтві бродячих акторів-скоморохів, відомих із часів Київської Русі. У XVI—XVII ст. в Україні виникає так званий шкільний театр. Його розквіт пов'язаний з Київською академією, в стінах якої були поставлені драматичні твори Феофана Прокоповича. З другої половини XVIII ст. відомі вистави народного лялькового театру — вертепу, який був передтечею українського комедійного театру.
Наприкінці Х\ШІ ст. на західноукраїнських землях виникають перші професійні трупи. У другій половині XIX ст. професійні
драматичні театри з' являються у Харкові, Києві, Львові, Полтаві, Одесі та інших містах. У їх репертуарі поряд із п' єсами, які йшли російською мовою, а на західноукраїнських землях — польською, з' являються твори І. Котляревського, Г. Квітки-Осно-в' яненка. Початок українського національного професійного театру пов' язується з постановкою 1819 р. у Полтавському вільному театрі спектаклів «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник» І. Котляревського.
Розвиток українського театру другої половини XIX — початку XX ст. невідривний від творчості видатних акторів та режисерів М. Кропивницького, М. Старицького, І. Карпенка-Карого, М. Заньковецької, М. Садовського, П. Саксаганського, про яких К. Станіславський писав як про блискучу плеяду майстрів, чиї імена вписані золотими літерами у скрижалі світового мистецтва.
Після більшовицького перевороту 1917 р. професійні драм-театри були націоналізовані. У 1919 р. було створено Перший державний драматичний театр УРСР ім. Т. Г. Шевченка у Києві (пізніше — Український драматичний театр ім. І. Франка), з' являються театри для Дітей та юнацтва, пересувні робітничо-селянські театри. Надзвичайно плідною була діяльність актора і режисера, реформатора українського театру Л. Курбаса, драматургів М. Куліша, І. Кочерги, І. Микитенка, Ю. Яновського, О. Корнійчука. Усього в Україні працює близько 100 професійних драматичних театрів. Серед режисерів-новаторів виокремлюються постаті С. Данченка, В. Козьменко-Делінде, Р. Ві-ктюка, акторів Б. Ступки, А. Роговцевої, Б. Бенюка та багатьох інших.
Народження кіномистецтва в Україні датується 90-ми роками XIX ст., коли в Одесі були продемонстровані перші хронікальні фільми. Згодом з' являються художні стрічки. Однак постійне виробництво повнометражних фільмів розпочалося тільки з 1923 р. (фільм «Остап Бандура» режисера В. Гардіна за участю М. Зань-ковецької). У період німого кіно було створено ряд стрічок, які увійшли в історію кіномистецтва, зокрема фільм О. Довженка «Звенигора» (1928 р.).
Кращі фільми українського кінематографа — серед них «Земля», який на Всесвітній виставці у Брюсселі був визнаний одним із 12 кращих фільмів усіх часів і народів, «Арсенал», «Іванна», «Тіні забутих предков» (101 міжнародна нагорода), «Воєнно-польовий роман», «Вавілон-ХХ», «Криниця для спраглих», «Камінний хрест», «Польоти уві сні та наяву» — відомі вітчизняно
му і зарубіжному глядачеві. Серед сучасних, на жаль, нечисель-них успіхів: художній фільм О. Саніна «Мамай», О. Янчука «Залізна сотня», «Нескорений», «Митрополит Андрей», М. Мащенка «Вінчання зі смертю», Р. Синька «Сад Гетсиманський» тощо.
Значного розвитку досягло українське хронікально-документальне, науково-популярне та мультиплікаційне кіно. Фільми «До таємниць довголіття, «Мова тварин», «Сім кроків за горизонт» та інші відзначені низкою міжнародних нагород. Сучасними здобутками є роботи С. Буковського, зокрема, «Війна. Український рахунок», а також документальний багатосерійний цикл «Невідома Україна» тощо.
В Україні набувають дальшого розвитку інші жанри і форми мистецтва — естрада, цирк, авторська пісня тощо, які також є важливим виявом національної культури.
На основі народних витоків сформувалася українська література. Серед імен поетів і письменників минулого, які піднесли українську літературу до світового рівня: Григорій Сковорода, Іван Котляревський, Іван Нечуй-Левицький, Панас Мирний, Василь Стефаник, Ольга Кобилянська, Леся Українка, Михайло Коцюбинський і передусім такі велетні, як Тарас Шевченко та Іван Франко.
Для її розвитку багато зробили П. Тичина, М. Рильський, В. Еллан-Блакитний, М. Хвильовий, О. Олесь, М. Бажан, В. Со-сюра, М. Зеров, Остап Вишня, О. Гончар, Ю. Яновський, А. Малишко, М. Стельмах, Г. Тютюнник, Ю. Смолич, В. Стус, Л. Костенко та багато інших. Серед наших сучасників, які здобули визнання також і за межами України: А. Курков, О. Забужко, Ю. Андрухович, М. Матіос.
Книгодрукування в Україні тісно пов' язане з історією загаль-нослов' янської культури (першодруки Івана Федорова у Львові, друкарні при братських монастирях). Як вказує український митрополит і вчений І. Огієнко: «На Україні в віки ХУ—ХУП була сила друкарень і вони книжками своїми вкрили увесь наш край... Коли пішла у нас на Україні боротьба за свою віру, друкарні багато допомогли у цій справі, — вони постачали десятки тисяч книжок, що бадьорили українців і закликали їх крепко боронити стару свою віру. Друкарні ці випускали і наукові твори, такі книжки, що навчали народ, що розганяли темноту людську.
В історії культурного життя України ці наші перші друкарні мають велику вагу, — вони допомогли Україні крепко звестись на ноги і визнати себе окремим народом. Таке ж значіння мають ці друкарні навіть для всього славянського мира, бо Україна дов
го постачала книжки всім православним слов'янам». У 1685 р. українську церкву було підпорядковано Москві і саме з цього часу почались заборони українцям на видання книжок рідною мовою. Зокрема, у 1677 р. патріарх Іоаким дав наказ видирати з української книги листки, бо їх зміст відрізнявся від московських. Так почалася цензура української книги, яка має довгу історію і вкрай руйнівні наслідки.
Сучасне книговидання в Україні набирає обертів, проте має низку серйозних проблем. На відміну від 1960—1980-х років, коли держава була замовником і розповсюджувачем мистецької продукції, з 1990-х років — книговидання стало індустрією економіки, держава — посередником між автором і читачем, оскільки законодавчо регулює ці відносини. Проте, українська книжка через відсутність відповідних законів за своєю чисельністю суттєво поступається російській. На цьому Україна щороку втрачає близько 100 млн неоподаткованих доларів, які йдуть в Росію за їх друковану продукцію, яку читають в Україні (Росія ще в 1995 р. прийняла закон про звільнення від оподаткування національної книгопродукції). Як наслідок — тираж української книги — 2 тис., в Угорщині, Польщі — 10 тис. Окрім того, катастрофічно скорочується кількість книгарень, бібліотек, читачів. За офіційними даними в Україні на сьогодні залишилось всього лише близько 200 книгарень, на півдні України у Херсонській області на 10 тис. мешканців припадає 5 бібліотек, читає літературу лише 10—15 млн українців. На жаль, ця статистика має тенденцію до прогресування.
Джерела наукових знань також слід шукати у духовній культурі Київської Русі, у світоглядних уявленнях давніх слов' ян. Важливу роль у формуванні української науки відіграли раціональні знання, набуті народом протягом віків. Цікаво, що перший університет у Росії — Московський створено у 1775 р., а на Україні подібний заклад Києво-Могилянська академія — існував з 1632 р., Львівський університет — з 1661 р. Серед професорів Слов' янолатинської академії — першого вищого навчального закладу Росії було 95 професорів з Києво-Могилянської академії.
У XIX ст. наука в Україні досягла значного розвитку. Тільки у галузі гуманітарних наук варто підкреслити діяльність Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, створеного 1893 року у Львові, та Українського наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, заснованого 1907 року в Києві. Непересічний внесок у розвиток суспільних наук в Україні зробили історики М. І. Костомаров, О. М. Ла
заревський, М. П. Драгоманов, Д. І. Яворницький, Д. І. Багалій, О. Я. Єфименко, М. С. Грушевський, економісти Д. П. Журавсь-кий, М. І. Зібер, археолог В. В. Хвойка, етнографи П. П. Чубин-ський, П. О. Куліш, Ф. К. Вовк, М. Ф. Сумцов, мовознавці А. А. Потебня, Б. Д. Грінченко та багато інших.
За радянських часів центром наукової думки в Україні стає заснована 1919 р. Академія наук УРСР. Тоді вона мала у складі лише три інститути з 140 співробітниками. Нині ж в АН України налічуються сотні науково-дослідних закладів.
Учені України вносять помітний вклад у розвиток різних галузей науки, розробку її найважливіших напрямів. У 1931 р. у Харківському фізико-технічному інституті АН УРСР були досліджені важливі ядерні реакції, процеси поділу ядра, а у 1935— 1936 рр. було побудовано перший в СРСР прискорювач елементарних часток. Українськими вченими під керівництвом акад. С. О. Лебедєва вперше у континентальній Європі була створена електронно-обчислювальна машина.
Імена мікробіолога Л. К. Заболотного, геохіміка В. І. Вернад-ського, фізіолога О. О. Богомольця, вже згаданих істориків М. С. Грушевського, Д. І. Багалія і Д. І. Яворницького, сходознавця А. Ю. Кримського, демографа М. В. Птухи, літературознавця О. І. Білецького, вченого в галузі електрозварювання Є. О. Пато-на, хірурга М. М. Амосова, математика і кібернетика В. М. Глу-шкова, металурга і конструктора електрозварювальної апаратури Б. Є. Патона, авіаконструктора О. К. Антонова загальновідомі. Значні заслуги українських учених у дослідженні космосу. В Україні народився і навчався генеральний конструктор перших космічних кораблів С. П. Корольов.
Фундаментальні праці були видані і в галузі суспільних наук. Це, зокрема, багатотомна «Історія міст і сіл Української РСР», цілий ряд томів «Української Радянської Енциклопедії».
Традиційно високим є освітній рівень українців. З другої половини ХХ ст., Україна за рівнем освіченості та культури населення, розвитком навчальних і наукових центрів та інфраструктури, науково-технічними традиціями являла собою дуже зручний для розвитку сучасної мирної і військової техніки регіон, значного розвитку також досягла й гуманітарна культура України. Дедалі більша увага приділяється охороні пам' яток історії і культури — архітектурних споруд, творів мистецтва, рукописів, а також надбань народної поетичної творчості, яка використовується у різних галузях культури, пропагується зі сцени, по радіо і телебаченню. З' являються нові періодичні видання з питань ку
льтури, зокрема таке популярне, як «Пам' ятки України». Професійні митці широко використовують сюжети, мотиви, образи народного мистецтва. Розкриттю сторінок історичного минулого присвячуються вистави, кінострічки, літературні твори. Пожвавлюється робота по відродженню та розвитку українських народних промислів, які дістали всесвітнє визнання. В архітектурній творчості ширше впроваджуються національні традиції, особливо у декоративному оформленні будівель. Чимало аспектів народної етики, моралі, етнопедагогіки дістають гідну оцінку. Протягом останніх років повертаються із забуття імена багатьох видатних діячів української культури. Змінилися погляди на місце і роль релігії в нашій історії та культурі. Сучасна церква активно сприяє утвердженню втрачених моральних ідеалів, формуванню культури людей.
На сьогодні піднесення авторитету української культури багато в чому залежить від реалізації курсу на утвердження державної незалежності України, на національно-культурне відродження народу, його національної свідомості, життєдайних джерел народної творчості, органічний зв' язок із кращими надбаннями загальнолюдської культури.
Література:
Грушевський М. Про українську мову і українську школу. — К.: Веселка, 1991.
Дзюба І. Між політикою і культурою. — К.: В-во «Сфера», 1998.
Енциклопедія етнокультурознавства / Ю. Римаренко, В. Г. Чернець та ін.; За ред. Ю. І. Римаренка. — К.: Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2000.
Енциклопедія етнокультурознавства / Ю. Римаренко, В. Г. Чернець та ін.; За ред. Ю. І. Римаренка. — К.: Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2001. — Ч. 1. — Кн. 2.
Історія української культури / За ред. І. Крип'якевича. — К.,
1994.
Кримський С. Деякі універсали української культури // Українська культура. — 2003. — № 1. — С. 6.
Нельга О. Теорія етносу. Курс лекцій. — К: Тандем, 1997.
Огієнко І. Українська культура. — К.: Абрис, 1991.
Попович М. Нарис історії культури України. — К.: «АртЕк», 1999.
Потебня А. Мысль и язык. — К.: СИНТО, 1993.
Скуратівський В. Історія і культура. — К., 1996.
Українознавство: Посібник (М. Тараненко, С. Болтівець, К. Гор-диця та ін.). — К.: КМІУВ ім. Б. Грінченка, 1999.