1. Основні підходи до визначення ознак нації
У даній лекції використано праці: Грицак Я. Нарис історії України: формування модерної української нації ХІХ—ХХ ст. — К.: Генеза, 2000.; Касьянов Г. Теорія нації та націоналізму. — К.: Либідь, 1999; Лисяк-Рудницький І. Націоналізм // Нариси з історії нової України. — Львів: Меморіал, 1991; Онищенко І. Національна ідея в націократич-ному напрямі української політичної думки // Нова політика. — 1997. — № 5. — С. 19— 23; Основи етнодержавознавства. Підручник / За ред. Ю. Римаренка. — К.: Либідь, 1996. — 656 с.; Сміт Ентоні Д. Націоналізм: Теорія, ідеологія, історія / Пер. з англійської. — К. «К.І.С.», 2004; Сміт Ентоні Д. Національна ідентичність. — К.: Основи, 1994.
Визначення поняття «нація» є одним із найскладніших завдань. З одного боку, багато відомих західних вчених скаржаться, що такого визначення взагалі дати не можна, а з іншого — постійно зростає кількість цих визначень та бажаючих їх розробляти. Одним із перших, хто відкрито заявив про неможливість дати ідеальне визначення нації, був відомий теоретик німе
цької соціал-демократії Карл Каутський: «Нація — писав К. Ка-утський ще на початку ХХ ст., — це якийсь Протей (морське бо-жество-віщун, здатне змінювати своє обличчя), яке вмить вислизає у нас з-під рук як тільки ми хочемо його схопити, і який все ж таки продовжує існувати і справляти на нас могутній вплив». Таким чином, існує усвідомлення існування націй, їх потужного впливу на минуле й сьогодення, але досить нелегко дати їм визначення.
Як уже вказувалось, існує багато визначень поняття нація (від лат. natio — народ, плем'я), що ґрунтуються на певній більшій чи меншій сукупності його ознак. Їх можна поділити на культурологічні, психологічні, етнологічні, історико-економічні та політологічні.
Початок культурологічної теорії нації було закладено працями німецького філософа-просвітителя XVIII ст. Й. Гердера, який наголошував на своєрідності духовної культури різних народів, зокрема південнослов'янських, поезію яких високо цінував. Цей напрям був розвинений у працях одного з ідеологів австромарк-сизму К. Реннера, який визначав націю. як «союз осіб, які однаково розмовляють», «культурний союз».
Психологічну теорію нації. обґрунтували французький учений
XIX ст.
Ж.-Е. Ренан, який твердив, що «нація — це душа, духов-
ний принцип», та О. Бауер, який вважав, що нація. — сукупність
людей, спільністю долі згуртованих у спільність характеру».
Представники етнологічної теорії нації зосереджуються тільки
на етнічних ознаках: спільності походження, національній самос-
відомості тощо.
Історико-економічну теорію нації обґрунтував ідеолог марксизму К. Каутський, який підкреслював велике значення економічного чинника при виникненні нації. Чинниками, що зумовлювали процес формування нації, він вважав також територію, географічне положення та військове становище, транспорт і особливо мову, недооцінюючи при цьому національну самосвідомість. Сучасну націю К. Каутський розглядав як продукт економічної необхідності та різних чинників, що виникли на ґрунті капіталістичного способу виробництва. До кінця 80-х років
XX ст.
в СРСР суспільствознавці послуговувались створеним у
1913 р. на основі напрацювань К. Каутського «єдиноправильним»
визначенням Й. Сталіна. Нація визначалась як «стійка спільність
людей, що історично склалася, виникла на базі спільності мови,
території, економічного життя і психічного складу, який прояв-
ляється у спільності культури».
Беручи до уваги динамічний характер нації, не можна дати її визначення, яке залишалося б правильним раз і назавжди. Спроби виділити якісь її об'єктивні (незалежні від людської волі й свідомості) ознаки — як от: спільна територія, мова, спільні звичаї тощо — неминуче зазнавали невдачі. Можна знайти багато прикладів націй, які не підпадають під ці критерії. Серби й хорвати, англійці й американці, німці й австрійці, більшість народів Центральної й Південної Америки, арабського світу розмовляють однаковими мовами, проте становлять різні нації. З іншого боку, члени англійської нації говорять англійською або уельською мовами, ірландської — англійською або гельською, швейцарської — німецькою, французькою, італійською або романською мовами тощо. Аж до 1948 р., до утворення держави Ізраїль, євреї не мали спільної території проживання. Історія знає приклади, коли той самий народ (етнос) з тими самими етнічними ознаками ввійшов до складу різних націй (наприклад, германський етнос увійшов до складу німецької, австрійської та швейцарської націй).
У відомій сорбонській (1882 р.) лекції французького історика Ернеста Реннана «Що таке нація?» визначено, що найголовнішою особливістю нації є духовна природа. «Нація — це душа, духовний принцип. Вона складається з двох частин. Перша — це спільна спадщина багатих спогадів про минуле. Друга — це теперішня згода і бажання жити разом». Визначальним для нації є не набір певних ознак, а суб 'єктивне відчуття членів нації своєї приналежності до однієї спільноти. Суттю нації є відчуття самоусвідомлення. Вона може втратити або змінити свої зовнішні ознаки, не втрачаючи при цьому відчуття життєвої унікальності того, що робить її нацією.
Традиційно утвердилося два розуміння нації. Західноєвропейська модель нації базується на критеріях спільної території, правничо-політичної рівності усіх членів національної спільноти, спільної громадської культури й ідеології. Натомість у Східній Європі (на схід від Рейну) та Азії виробилася інша концепція, яка більше відповідала умовам місцевих суспільств, аніж західна модель. Ця східна модель є етнічною, а її найхарактернішою ознакою є наголос на спільності крові (народження) та народній культурі. Роль ядра, яку у західній моделі займає рівність політичних прав, у східній відводиться мові та народним звичаям.
Останнім часом з'явилися нові спроби тлумачення нації, які критично враховують уже існуючі і прагнуть врахувати їх недоліки. Одне з найбільш вдалих визначень нації у пострадянській
науковій літературі належить Ф. Горовському, О. Картунову та Ю. Римаренку: Нація — це «етносоціальна (і не завжди кровно-родинна) спільність зі сформованою усталеною самосвідомістю своєї ідентичності (спільність історичної долі, психології й характеру, прихильність національним матеріальним та духовним цінностям, національній символіці, а також (головним чином на етапі формування) територіально-мовною та економічною єдністю, яка в подальшому під впливом інтеграційних та міграційних процесів виявляє себе неоднозначно, нерідко втрачаючи своє визначальне значення, хоча аж ніяк не зникає»
За Е. Смітом, належність до етносу (народу) занурює людину у сферу її інстинктових звичок і нахилів, але не є свідомою дією, свідомим вибором людини. Натомість існування нації спирається на свідому волю її членів.
Нація — це така історична, соціально-економічна і культурна спільність людей, яка відчуває себе відмінною від інших, тобто характеризується етнічною самосвідомістю, усвідомленням власної історії, відданістю рідній землі, традиціям тощо.
Націю західна наука визначає як «сукупність людей, що має власну назву, свою історичну територію, спільні міфи та історичну пам'ять, спільну масову, громадську культуру, спільну економіку і єдині юридичні права та обов 'язки для всіх членів».
Важливою і неодмінною ознакою нації необхідно вважати національну самосвідомість.
Національна самосвідомість — це усвідомлення нацією, окремою людиною своєї приналежності до певного етносу, спільності, історичної долі його представників, своєрідності, неповторності характеру, темпераменту, менталітету, психології, культури. Звідси випливає бажання зберегти ці особливості, не піддатися асиміляції, розвивати національну мову, традиції, звичаї, певні релігійні вірування тощо. Звідси й прагнення до національно-культурної та національно-територіальної автономії, економічного, політичного суверенітету, створення громадянського чи національного суспільства, держави.
Національні ідеї є акумулятором національних програм, позицій, гасел, рушієм національного процесу, основою національного руху.
Сутність нації вчені визначають як її здатність до самовідтворення етносу, до збереження соціально-культурної спадщини. Тому становлення нації в історії людства пов'язують з інтенсивним державотворенням. На думку сучасного українського історика Л. Залізняка, нація є одержавленим народом. Але держа
ва — це не нація. Держава — це дім, а нація — його мешканці. Держава без нації, як зазначає А. Бєлінський, це формальна держава без життя, але з бюрократичним апаратом. Народ організовується в державу, щоб вільно творити цінності, міцніти як нація.
Питання генезису нації вченими трактується по-різному.
Ряд західних політологів слушно вважають, що нація формується на етнічній основі і цей процес має три основні стадії: академічну, культурну і політичну.
На першому етапі певна національна група збирає, вивчає і накопичує народні пісні, легенди, прислів'я, досліджує рідну історію, звичаї, вірування, складає словники.
До культурної фази віднесено становлення літературної національної мови, функціонування її в освітніх закладах, науці, технічній літературі, суспільному та політичному житті.
Політичний, третій етап — це період, коли нація, об'єднана спільною мовою, прагне державного самовизначення, незалежності.
За даними ЮНЕСКО в світі налічується біля 4 тис. етносів. З них 800 досягли стадії нації. Лише 67 націй налічують понад 10 млн осіб. Серед найчисельніших націй: китайці (934 млн осіб), хіндустанці (180,5 млн осіб), американці (172,2 млн осіб).
Дослідники проблеми генезису націй відзначають такі головні шляхи виникнення націй, як інтеграція (поступове зближення і об'єднання усталених етнічних груп), асиміляція (уподібнення, змішання) та консолідація (злиття декількох етнічних груп в єдину спільність). Процеси інтеграції, асиміляції та консолідації, як правило, відбуваються в тісному взаємопоєднанні, доповнюють один одного в житті кожного народу.
Творення більшості європейських націй припадає на ХІХ—ХХ ст. Французька революція 1789 р., що ознаменувала розпад феодального суспільства й народження нової, опертої на народні маси, політичної та соціально-економічної системи, сприяла поширенню національної свідомості. Дедалі більше європейців сприймали ідею про права особи й про те, що носієм суверенітету є народ, а не його правителі. На зміну системі феодальних станів приходять інші принципи групової тотожності. Простий люд став займати належне місце в житті суспільства, завойовували визнання народна мова, звичаї, традиції, на основі причетності до яких формується новий принцип диференціації — за національною ознакою. Це був тривалий процес, що закінчився порівняно недавно.
Таким чином, творення модерних націй слід розглядати як частину загальнішого процесу — поступового перетворення аграр
ного, малограмотного і маломобільного суспільства на індустріальне, освічене і мобільне, з широкими політичними правами та економічною свободою для всіх його членів, а не лише для верхівки. Початок цього процесу датують переважно ХУІ ст. — з цього часу Західна Європа стала моделлю економічного, культурного і політичного прогресу. У повну силу процес творення модерних європейських нацй розгорнувся у ХІХ—ХХ ст. Тому більш коректним є поділ світу на «ранньомодерні» (ранньоновіт-ні) та власне «модерні» (новітні) часи. Межею між ними є Велика Французька революція 1789 р.
Французька модель нації послужила прикладом наслідування для нових національних рухів, що ширилися на початку ХІХ ст. в усій Європі — німецького, італійського, польського та ін. Тоді італійський революціонер Мадзіні сформулював свій славнозвісний принцип: «кожній нації — своя держава». Боротьба за національні права водночас стала боротьбою за соціальне визволення, демократію і справедливість. Вона надихала цілі покоління національних патріотів на героїзм і самопожертву.