2. Витоки слов'яноукраїнської прабатьківщини.
Українці становлять етнічну гілку східного слов'янства і пройшли тривалий та складний шлях еволюції від найпростіших до висококультурних форм людської спільноти. Предками українців, як і білорусів та росіян були праслов' яни, походження і етногенез яких на сьогодні остаточно не з' ясовано. Про них можна говорити лише в загальних рисах, використовуючи дані різних наук — історії, археології, лінгвістики, етнографії, антропології тощо.
Слов' яни — мовні і культурні нащадки стародавнього народу, який ми називаємо індоєвропейцями (45,5 % сучасних народів світу розмовляють мовами, що належать до індоєвропейської сім'ї, 23,3 % — китайсько-тібетської, 4,8 % — семіто-хамітської, 3,8 % — дравідійської, 2,5 % — алтайської). Слід наголосити, що термін «індоєвропейський» — передусім лінгвістична категорія. Усі мови, що належать до індоєвропейської родини походять від спільної праіндоєвропейської мови, якою розмовляли десь у Євразії понад 5000 років тому. Відтоді ця мовна родина поширилась на величезну територію від Ісландії до Цейлону, а завдяки сучасній цивілізації — ще й на всі континенти світу. Отже індоєвропейці становлять одну з найголовніших мовних спільнот людської історії.
У наш час чотири регіони претендують на право називатися індоєвропейською прабатьківщиною: Центральна Європа між Рейном, Віслою та Верхнім Дунаєм (Є. Меєр, Г. Косина, П. Бош-Гімперо, Г. Девото), Близький Схід (Т. Гамкрелідзе, В. Іванов, К. Ренфрю), Балкани (І. Дьяконов) та лісостепова і степова зони між Дністром і Волгою (О. Шредер, Г. Чалд, Т. Сулемірський, В. Даниленко, Ю. Павленко та ін.). Частина дослідників об'єднує у прабатьківщину Центральну Європу зі східноєвропейськими степами (А. Хейслер, В. Георгієв, Л. Залізняк, С. Конча).
В давнину множина індоєвропейських мов мала інший вигляд, ніж сьогодні. Деякі тодішні мови давно зникли, деякі сучасні мови, такі як вірменська та грецька, зародились вже тоді, деякі мови ще не існували. За висновками лінгвістів мовні предки германців, балтів, слов' ян, італіків, кельтів становили групу, яку називають групою носіїв давньоєвропейських діалектів. Етноси, які говорили на цих діалектах, з'являються в Європі десь у III тис. до н.е. вони поступово мігрували на захід, розпадаючись на кельто-італійську та германо-балто-слов'янську групи. У II тис. до н.е., десь в часи Гомера і Троянских війн, діалекти германский, кельтский, італійський, венетський, ілірійський, балтский і слов' ян-ський ще становили мовну спільність. В цій етнокультурній спільності виробилися терміни в галузі сільського господарства, соціальних відносин, релігії.
На зламі II і I тис. до н. е. з «давньоєвропейського» мовного масиву виділяється праіталійська мова, в I тис. до н. е. мова при-балтів, що вже виокремилася і розпалася на східно- і західноба-лтську, а з середини I тис. до н.е. германські діалекти починають розділятися на східні, північні та західні. Праслов' янська мова як система формується тільки в кінці I тис. до н.е. Спростовано твердження про існування балто-слов' янської мовної спільноти, бо розпад балтських мов на східні і західні стався раніше формування праслов' янської мовної системи.
Безперечно слов' янські археологічні культури датуються не раніше, ніж V ст. н.е. Далі вглиб віків спадковість археологічних пам' яток залишається під знаком питання.
За таких обставин можливі два різні підходи. Один з них — окреслити географічний регіон, який сьогодні заселяють слов' я-ни і шукати своїх предків саме на цій території. Приблизно так вчинив археолог і історик культури Б.О. Рибаков. В радянський час до «нашої історії» включали все, що з палеоліту знайдено на сучасній території розселення українців, росіян, білорусів. Інший метод вимагає ретроспективної реконструкції минулого, тобто
руху назад в історію від справді слов' янських археологічних культур, пошуку відповідностей з культурами-попередниками. Однак, оскільки археологічні матеріали на сьогодні інтерпретуються на етнокультурному рівні не достатньо, нема безсумнівних доказів приналежності тих чи інших археологічних пам' яток в періоди, що передували V ст. н.е.
Проте спроби віднайти історичну прабатьківщину слов' ян і зокрема українців робилися ще давньоруським Нестором Літописцем: «...По долгим же временам сели суть славяне по Дунаєви, где нине Угорская земля й Болгарская. От тех славян разойдетися по всей земле й прозвалася имени своими где сели, на котором месте». Припущення Нестора започаткувало одну з багатьох наукових концепцій — дунайську, пізніше обгрунтовану чеським славістом П. Шафариком, а в кінці ХХ ст. підтриману російським вченим О. Трубачовим. Стародавні римські дослідники — Пліній Старший, Тацит, Птоломей, Йордан дали поштовх і іншій концепції — вісло-дніпровській (Л. Нідерле, О. Шахматов, В. Петров та ін.), висловивши припущення, що територією розселення слов' янського племені венедів були північні схили Карпат та верхів' я Вісли. Має продовження нині й вісло-одерська теорія походження східних слов' ян, започаткована польськими дослідниками Ю. Костшевським та М. Рудницьким і підтримана російським археологом В. Сєдовим. Вона пов' язує походження слов' янських старожитностей із празькою археологічною культурою (між Віслою і Одером).
Відроджуються і, здавалось би, забуті теорії кінця XIX ст., насамперед теорія азіатського походження слов' ян-українців. Згідно з нею, витоки східних слов' ян слід шукати у сармато-аланських, скіфських, тюркських і навіть кавказьких племенах. Зокрема, загальновідомо, що в середині VII ст. тюркомовні племена утворили в пониззях Дону і Волги та на Північному Кавказі могутню державу — Хозарський каганат. У VIII ст. він підкорив слов'янські племена полян, сіверян, радимичів та в'ятичів. Ці факти були використані для обґрунтування тези про хозарське походження Київської держави. Наприклад, у Конституції Пилипа Орлика (1710 р.) стверджувалось, що хозари-козаки першими прийняли християнство ще до Володимира Святого. Ключовим елементом азіатської теорії був етнонім «русь» — іранського, на думку її прихильників, походження. Сьогодні ця теорія, підсилена висновками американського вченого українського походження сходознавця О. Пріцака, зажила новим життям. Вчений висунув твердження, що поляни не були слов' янами, а різновидом хозар,
а їхня київська гілка — спадкоємицею роду Кия. Проте археологічні дослідження давнього Києва свідчать про місцеву слов' янську самобутність його матеріальної культури.
Отже, археологічні та лінгвістичні матеріали засвідчили, що на рубежі III—II тисячоліть до н. е. відбувався розпад індоєвропейської спільності на окремі етнокультурні та мовні групи, одну з яких становили германобалтослов' яни. Відокремлення пра-слов' ян як самостійної етнічної спільності пов' язане з комарів-сько-тшинецькою археологічною культурою, що склалася у II тисячолітті до н. е. на території Польщі та Правобережної України.
Ця концепція знайшла подальший розвиток у дослідженнях українських археологів В. Барана, Д. Козака і Р. Терпиловського, котрі більш точно визначили етнічну основу східного слов' янства, в тому числі українства, ареал їх кристалізації та регіон формування. Отож, етнічна основа слов' ян пов' язується з такими археологічними культурами V—VII ст.: колочинською (верхів'я Дніпра і Наддністрянщини), пеньківською (смуга, що починається у верхів' ях Сіверського Дінця, йде через Середню Наддніпрянщину та Південний Буг до Прута і Нижнього Поду-нав' я), празькою (територія від Прип' яті й середньої течії Дніпра до межиріччя Ельби і Заале) та дзедзицькою (Центральна та Північна Польща).
Формування слов'янських спільностей на ґрунті вказаних археологічних культур відбувалося на території України приблизно в середині V ст. н. е., проте їхні витоки сягають римських часів.
Виявлення названих культур дало змогу визначити територію формування східнослов' янської спільності на землях України: її центр знаходився в лісостеповій зоні, де особливо простежується спадкоємність археологічних культур. Саме тут зароджувалось ядро слов' янських етнічних спільностей, і саме звідси почалося в VI ст. н. е. велике розселення слов' ян.
Археологічні матеріали проливають нове світло на витоки процесів, що привели до поділу східних слов' ян на три різні народності. Зокрема, визначають місце склавинів як предків тієї групи слов' ян, що разом з антами брала участь у формуванні українського народу. Розселення слов' ян відбувалося у таких напрямках. Із лісостепової частини України, представленої двома археологічними культурами з відповідними етнічними угрупу-ваннями — пеньківською (племена антів) та празькою (склави-ни), східні слов' яни у V—VII ст. почали свій рух на південь. Анти попрямували на Балкани, а потім на Ельбу, змішуючись із
західними слов' янами. Склавіни зупинили своє просування, утворивши у VIII—X ст. ряд етнічних угрупувань. Це добре відомі з давньоруських літописів дуліби (пізніше вони називались також волинянами, а потім бужанами), древляни і хорвати (Правобережжя), сіверяни (Лівобережжя). На перетині цих етнічних утворень розміщувалися поляни, уличі, тиверці. Ґрунтуючись на дослідженнях В. Барана, можна зробити припущення, що саме ці південно-східні племена становили ту частину населення Київської Русі, котра в подальшому привела до утворення своєрідної етнокультурної спільності — України-Русі.
Все це — тільки гіпотези, а тим часом пошуки слов' яно-української прабатьківщини далеко не закінчені.