2.4. Закордонний досвід функціонування туристських залізничних

К оглавлению
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 

потягів

Познякова Оксана Вікторівна ст. викладач кафедри туризму і готельного господарства Харківської національної академії міського господарства

Кінець ХХ - початок ХХІ ст. характеризується прискореним зростанням розвитку сфери послуг. Індустрія туризму, як окремого напрямку цієї галузі, в останні часи набула значного поширення і сьогодні складає 10 - 11 % світового валового внутрішнього продукту. Одним з елементів інфраструктури туризму є транспорт. Відсоток здійснення туристських поїздок наземними видами транспорту (авто - та залізничним) коливається в залежності від континенту та складає від 41 до 55 %. Найбільш розповсюдженим наземним видом транспорту в сфері туризму є автотранспорт. Проте в теперішній час повною мірою не використовується потенціал залізничної галузі щодо організації перевезень туристів та надання їм якісних послуг у потягах.

Залізничний транспорт, як засіб переміщення пасажирів, давно використовується в сфері організованого та неорганізованого туризму. В розвинених країнах світу сектор організованого туризму має багато засобів, за допомогою яких здійснюються перевезення індивідуальних туристів та туристських груп. Формами організації туристських залізничних подорожей є:

перевезення туристів, здійснювані у звичайних пасажирських потягах;

мандрівка туристів спеціалізованим туристським потягом (туристські та екскурсійні потяги).

З метою переміщення туристів до об'єкта туризму туристське підприємство має право:

бронювати й викуповувати необхідну кількість місць у відповідному вагоні (вагонах) певного пасажирського потягу, маршрут слідування якого повністю або частково співпадає з туристським маршрутом;

орендувати пасажирський вагон (вагони) певного пасажирського потягу, маршрут слідування якого повністю або частково співпадає з туристським маршрутом. При цьому укладається угода на послуги з перевезення туристів залізничним транспортом безпосередньо з відповідними залізницями (власниками інфраструктури) або компаніями -власниками пасажирських вагонів та компанією - оператором перевезень;

експлуатувати власні пасажирські вагони, які причіпляються до певного пасажирського потягу, маршрут слідування якого повністю або частково співпадає з туристським маршрутом. При цьому укладається угода на послуги з перевезення туристів залізничним транспортом безпосередньо з відповідними залізницями (власниками інфраструктури), що надають нитку графіка або компанією, яка формує певний пасажирський потяг;

експлуатувати власні пасажирські вагони, з яких формується туристський пасажирський потяг, що прямує за визначеним маршрутом слідування, який по можливості максимально співпадає з туристським маршрутом. При цьому укладається угода з відповідними залізницями (власниками інфраструктури) на надання нитки графіку за визначеним маршрутом слідування туристського потягу.

укладати угоду на послуги з перевезення туристів залізничним транспортом з транспортною компанією - посередником, яка може мати власний відповідний рухомий склад (пасажирські вагони) та формувати відповідні туристичні потяги або укладати угоди з відповідними компаніями - власниками рухомого складу та компаніями - операторами перевезень.

Серед наведених засобів організації перевезення туристів

залізничним транспортом використання власних або орендованих

туристських потягів - найдосконаліша на сьогодні умова здійснення

туристичних поїздок залізничним транспортом. О.О.Фастовець визначає

туристський поїзд як «поїзд за певним замовленням та маршрутом, коли поїзд одночасно є засобом пересування, розміщення і харчування» [2, с.12]. Взагалі туристський залізничний потяг - це графіковий або позаграфіковий спеціалізований пасажирський залізничний поїзд, за певним маршрутом та у своїй схемі має спеціалізований рухомий склад для надання пасажирам -туристам основних та / або додаткових послуг туристичного продукту.

У всьому світі туристські потяги вже давно набули широкого розповсюдження. В Європі залізничні туристські перевезення з використанням спеціалізованого рухомого складу здійснюються у наступних туристських потягах: Orient Express - «Східний експрес», Danuble Express, Golden Arrow - «Золота стріла» (Європа); Glaciwer Express - «Льодовитий експрес» (Швейцарія); EL Transcantabrio, Al Andalus Express - «Андалузький експрес», Теруєль (Іспанія); Royal Scotsman (Шотландія); Majestic imperator Train de Lux - «Імператорський тур» (Австрія), British Pullman, Northern Belle (Англія); Palladium (Франція); Nostalgia Orient Express, Русь, Східний експрес, Президентський експрес, Червона стріла, Транссибірський експрес, Трансконтинентальний експрес (Росія) тощо.

Особливою популярністю у туристів користується «Східний експрес». Перший потяг з аналогічною назвою був відправлений в 1883 році за маршрутом Париж - Константинополь. Сьогодні дійсним спадкоємцем знаменитого Orient Express можна вважати Venice Simplon Orient Express, який має 32 найрізноманітніші маршрути, що об' єднують столиці різних країн Європи.

На Європейському континенті функціонують туристські потяги, що

слідують в різних напрямках однієї країни: Northern Belle (Англія); Palladium

(Франція), Транссибірський експрес, що має декілька турів за різними

маршрутами, наприклад: Москва - Екатиеринбург - Новосибірськ -

Красноярськ - Іркутськ або за маршрутом «Велике сибірське кільце», який

знайомить із Забайкаллям: Хабаровськ - Нерюнгрі - Тинда - Холодний ключ

- Юкталі - Чара - Північно - Муйськ - Нічера - Північно - Байкальськ -

Братськ - Іркутськ - Улан - Уде - Хабаровськ (Росія) або курсують по історичному центру та околицях міста: Теруель (Іспанія). Маршрут деяких туристичних потягів, а саме - Majestic imperator Train de Lux («Імператорський тур», Австрія), може включати як мандрівку по Європі (Вена - Зальцбург - Мюнхен - Будапешт - Прага - Венеція), так і відвідування історичних станцій (Баден - під - Веною, Пайєрбах Рейхенау, Аустерліц) тощо.

На американському континенті лідирують три основних маршрути: Транс - Канада, Транс - Америка, Транс - Атлантика, які в північній Америці є найтривалішими. Також тут курсують наступні туристські потяги: Ocean, Canadian Rocks Steam Express, Rocky Mountain, Express Canadian (Канада), Grand Lux Express, McKinley Explorer (Америка), Sierra Madre Express, Tequila Express (Мексика). Американський аналог «Східного експресу» курсує в США між Вашингтоном та Чикаго. В Південній Америці функціонують наступні туристичні потяги - Andean Explorer, Hiram Bingham (Перу); «Поїзд у хмари» (Аргентина) тощо.

В Африці курсують такі туристські потяги як: Blue Train (Блакитний потяг), Pride of Africa, Класик, Едуардіна (компанія Rovos Rail, ЮАР), тощо.

І навіть на невеликій території Австралії є туристські експреси: Chan, Indian Pacific, Sunlander.

На Азіатському континенті функціонують: Palace on Wheels- «Палац на колесах», Toy Train, Deccan Odyssey (Індія);Sangria Express, Easton Oriental Express (Китай); Eastern & Oriental Express (Японія); Tour the Steam Locomotives Railroad (Індонезія) тощо. Російсько - шведська компанія «Русьрейл» на туристському потязі Nostalgia Orient Express пропонує тур «Шовковий шлях», що слідує через декілька країн Азії за маршрутом: Ташкент - Бухара - Скамарканд - Джамбул - Алма - Ата.

Деякі залізничні маршрути поєднують цілі континенти, тобто

залізничні потяги слідують через декілька країн та мають назву

трансконтинентальних. Європу та Азію поєднує туристський потяг Venice

Simplon Orient Express, маршрут якого пролягає від Лондона через Париж до Стамбула. Європу та Азію поєднує Трансконтинентальний експрес (Росія), який реалізує залізничний тур під назвою «Шовковий шлях», що слідує від Москви до Пекіну.

Аналіз досвіду функціонування наведених закордонних туристичних потягів дозволив відмітити наступні їх особливості. Туристські потяги відрізняються пасажиромісткістю. Кількість туристів, які можуть одночасно знаходитись у таких потягах варіюється від 22 пасажирів (Palladium, Франція) до 188 туристів (Venice Simplton Orient Express, Європа).

Наступною відмінністю туристських потягів один від одного є схема поїзда, яка залежить від мети подорожі й виду маршруту. Найменшу кількість вагонів - 2 має приміський туристичний потяг Теруель (Іспанія) в той час як Al Andalus Express («Андалузький експрес», Іспанія) має в своєму складі 14 вагонів, а Класик та Едуардіна (ЮАР) мають майже 19 вагонів.

Враховуючи тривалість слідування туристів у туристичному потязі від 2-х (Класик, Едуардіна - Африка) до 22 днів («Велике сибірське кільце» -Росія) такі поїзди комплектуються різним спеціалізованим рухомим складом. Так, британський British Pullman, що довозить туристів з Лондона до Парижа для подальшої пересадки пасажирів у Venice Simplon Orient Express («Східний Експрес, Європа), формується тільки з вагонів - ресторанів (у складі потягу їх 6) та не має спальних вагонів. В свою чергу, цей туристський потяг, якщо слідує короткими маршрутами, наприклад: Лондон - Париж -Венеція (1 день), Рим - Венеція (1 ніч) або Венеція - Рим (1 день), також у своїй схемі не має спальних вагонів. Відсутні спальні вагони і у туристському потязі Palladium (Франція), бо час знаходження його в русі не перевищує 3 - 4 годин, за які потяг перевозить пасажирів між містами -об'єктами туризму, а послуги розміщення туристи отримують у готелях відвідуваних міст. Відсутні спальні вагони і в приміських туристських потягах (Теруель, Іспанія) та тематичних екскурсійних потягах (Tequila Express, Мексика; Tour the Steam Locomotives Railroad, Індонезія; тощо).

Взагалі будь - який туристський потяг має у своїй схемі спеціалізований рухомий склад, що надає туристам послуги харчування. Наприклад, у складі Al Andalus Express («Андалузький експрес», Іспанія) налічується 7 таких вагонів (ресторани, бари, кафе, кухні), а Venice Simplon Orient Express («Східний експрес», Європа) має 3 вагони - ресторани та вагон - бар.

Крім послуг харчування в туристських потягах надаються послуги розміщення. Якщо мандрівка туристським потягом триває не менш ніж 2 ночі, то такий поїзд має спальні вагони. Інтер' єр та конструкції спальних вагонів певних туристських потягів - найрізноманітніші та залежать від континенту, де вони курсують, мети подорожі та назви такого поїзду.

Туристський потяг може бути стилізований під імператорський (Majestic imperator Train de Lux - «Імператорський тур», Австрія), стиль часів короля Едуарда (Едуардіна, ЮАР) або ретро - стиль (Venice Simplon Orient Express - «Східний експрес», Європа; Nostalgia Orient Express, Росія). Вагони, побудовані (відреставровані) спеціально для королівської сім' ї (Al Andalus Express - «Андалузький експрес», Іспанія), або вагони - президентські апартаменти можуть входити до складу звичайного туристського потягу. В таких вагонах - відповідний стильний інтер' єр, срібло, кришталь (Northern Belle, Англія), оздоблені полірованим деревом стіни, важкі меблі з дорогою оббивкою, вишиті покривала (Класик, Едуардіна, ЮАР), іноді вагони турпотягів являють собою номера готелів високої категорії (Express Canadian, Канада), одним із розкішних потягів у світі також вважають Train Blue (Африка).

В інших потягах, навпаки, немає ніякої неземної розкоші, але є величезні панорамні вікна, прозорий дах, а також крісла, які крутяться навколо своєї осі (Glaciwer Express - «Льодовитий експрес», Швейцарія), сучасний інтер' єр також мають вагони туристського потягу Palladium (Франція).

Купе в таких потягах, як правило, - 2-х і 1-но місцеві. Залежно від категорії потягу купе можуть бути обладнані двома одномісцевими ліжками (розташовані вертикально або горизонтально) або одним двохспальним. Тільки 2-х місцеві купе мають потяги Royal Scotsman (Шотландія), Rovos Rail (Африка), Eastern & Oriental Express (Японія) тощо, поряд з якими тільки 1-но місцеві купе у своєму складі має потяг Royal Scotsman (Шотландія). В потязі Nostalgia Orient Express (Росія) за бажанням клієнта 2-х місцеві купе можуть бути переобладнані в 1-но місцеві. Але в деяких туристських потягах є також 3-х, 4-х та 6-ти місцеві купе.

Вагони та купе в туристських потягах мають також свої особливості. Вони обов'язково обладнані гостьовою зоною (Rovos Rail, Африка). Туристський потяг Venice Simplon Orient Express - «Східний експрес» (Європа) має купе двох категорій. Купе категорії Double Compartment вдень являє собою гостьову кімнату з диваном, столиком та стільцями, а вночі перетворюється у спальну кімнату з 2-х спальним ліжком. Купе категорії Cabin Suite - це два об' єднаних купе категорії Double Compartment. В деяких потягах наявність в купе сейфа є обов' язковою вимогою., купе потягів Класик та Едуардіна (ЮАР) обладнані кондиціонером.

Кожне купе туристських потягів можуть бути обладнані ванною кімнатою (Rovos Rail, Африка), або душовою кабіною (Eastern & Oriental Express, Японія). Суміщена ванна кімната (душ та умивальник) - одна на два сусідніх купе існує в потязі Nostalgia Orient Express (Росія), іноді в вагонах турпотягу існує ванна, розміщена автономно - одна на весь вагон, а в складі туристських потягів Білорусі є вагон - душ, в якому 16 душових кабінок.

Для надання побутових послуг в залізничних туристських потягах існують господарські (багажні) вагони (Venice Simplon Orient Express -«Східний експрес», Європа), службово - побутовий вагон, де надаються медичні послуги, послуги перукаря (Білорусь).

Для надання послуг дозвілля туристські залізничні поїзди можуть

додатково комплектуватися наступними вагонами: piano - bar, вагон - бутік

 (Venice Simplon Orient Express - «Східний експрес», Європа), вагон -відеосалон (Росія). До складу білоруських туристських потягів входять: вагон - клуб або вагон - трансформер (має сидячі місця, екран, відео - та аудіоапаратуру тощо). Додаткові послуги, що надаються в туристських поїздах - найрізноманітніші: проведення балів та банкетів (Majestic imperator Train de Lux - «Імператорський тур», Австрія), а також семінарів, конференцій, корпоративних заходів (Росія), для чого турпотяги комплектуються вагоном - конференц-залом, вагоном - салоном (для надання послуг бібліотеки, музичного салону, проведення дискотек). У таких потягах також можуть надаватись фотопослуги (вагон - клуб або вагон -трансформер, Білорусь).

В потязі Express Canadian (Канада) або Star Clipper (США) за попередньою домовленістю з машиністом надаються послуги зупинки потягу в будь-якому місці маршруту.

Для забезпечення електроенергією на власні потреби туристського потягу до його складу може входити вагон - дизель - електростанція, що являє собою автономне джерело живлення електроенергією (Білорусь).

Поряд із зазначеними туристськими потягами в багатьох країнах

існують екскурсійні. Туристи розміщуються у комфортабельних вагонах з

місцями для сидіння. Їх привозять до визначеної зупинки, де для них

підготовлено спеціальну програму. До таких можна віднести «Пасхальний

уікенд на Кривоклаті» (Чехія), Tequila Express, Mexican Train Ride in the Sky

(Мексика), Tour the Steam Locomotives Railroad (Індонезія), Star Clipper,

Montana Rockies Rail Tours, Yosemite Montain Sugar Pine Rail - Road (ОПА),

Rockies Mountaineer Railtours (Канада) тощо. В Чехії один раз на рік чеська

залізниця організовує тур від Праги до фортеці «Кривоклат». Паровоз

«Альбатрос» тягне історичні вагони та вагон - ресторан. Цей тур

організовується з метою відвідування театральної вистави, концерту та

ярмарки історичних ремесел, що відбуваються щорічно в фортеці Кривоклат.

Туроператори США та Великобританії пропонують романтичну зустріч

Нового Року в розкішному вагоні туристського потягу (наприклад, Venice Simplon Orient Express - «Східний експрес», Європа). Потяг Tequila Express («Агавове роздолля», Мексика) відправляється з Гвадалахари до заводу з виробництва текіли (мексиканського напою з блакитної агави), де відвідувачі зможуть ознайомитись із виробництвом національного напою та продегустувати його. Залізничний тур Tour the Steam Locomotives Railroad організовано в Індонезії для огляду самої великої у світі колекції діючих локомотивів та вагонів вузької колії. Багато турпотягів використовують для організації оглядових маршрутів по національним паркам та заповідникам: залізничні тури Rockies Mountaineer Railtours (Канада) та Montana Rockies Rail Tours (США) організовують в Скелясті гори, тур Mexican Train Ride in the Sky («Поїздка до Мексиканського піднебесся», Мексика) допоможе оглянути гори в Сьєрра - Мадре, аналогічні тури з оглядом гірських місцевостей Бернських Альп існують у Швейцарії. В Норвегії популярні туристські потяги з оглядом самих великих фьйордів світу. Потяг вихідного дня «Сніжинка» було організовано в Росії з метою відвідування заповідника в Горній Шорії (Південна Сибір). На африканському континенті мандрівки туристськими потягами «Класик» та «Едуардіна» (ЮАР) дозволяють здійснити залізничне сафарі по південній частині континенту. Потяг Train Blue (Африка) слідує через всю країну та надає можливість туристам побачити унікальну природу всіх кліматичних зон цього континенту. В окремих випадках передбачають і нетривалі «зелені» зупинки безпосередньо у лісі, горах, на березі озера, наприклад, Star Clipper (США). В Канаді видова залізниця «Western Maryland Scenic Railroad» пропонує туристам шлюбні мандрівки, пікніки на природі.

Таким чином, досвід функціонування туристських та екскурсійних потягів за кордоном сприяє розвитку як внутрішнього так і світового туризму та, в свою чергу, забезпечує додаткові надходження в залізничну галузь.

В Україні сьогодні туристські підприємства використовують

залізничні поїздки як засіб переміщення туристів з країни постійного

проживання до країни - об'єкта туризму, або між об'єктами туризму в окремому регіоні, країні тощо. У такому випадку турфірма є споживачем послуг залізничного транспорту та користується відповідними правами. Бронювання місць з подальшим викупом квитків за груповими заявками або без них - це весь перелік, доступний українській турфірмі. Отже, наразі можна стверджувати про відсутність ринку залізничного туризму в Україні. Враховуючи закордонний досвід функціонування туристичних та екскурсійних залізничних потягів, а також нинішні тенденції демонополізації залізничної галузі та створення в ній конкурентного середовища, ринок залізничного туризму в України має величезний потенціал.

ЛІТЕРАТУРА

1. Ильина Е.Н. Организация железнодорожных путешествий. Учебно -методическое пособие. - М.: Советский спорт, 2003. - 104с.

Фастовець О.О. Організація транспортних подорожей і перевезень туристів: Навчальний посібник. - К.: Вид-во ФПУ, 2007 - 233с.

Бутко И.И. Железнодорожный туризм и частные инвестиции: история, перспективы, проблемы // Материалы конференции ОАО РЖД «Роль частного предпринимательства в развитии железных дорог России». - М.,

2004. - с.100-104

Бутко И. И., Рубаник А.Н., Ситников В.А. Железнодорожный туризм : проектирование, технология, организация. _ Ростов н/Д. Ризография РГУ ПС,

2004. - 274 с.